Muzeum Podziemia Rynku - wycieczka w czasie
Podziemia Rynku to jedno z najnowszych i najnowocześniejszych muzeów Krakowa. Cieszy się dużą popularnością wśród Turystów odwiedzających miasto, jako jedna z głównych jego atrakcji. I słusznie. Faktycznie wystawa podoba się i dzieciom i młodzieży i osobom dorosłym. Jest to ogromnych rozmiarów przestrzeń ukryta około 5 metrów pod płytą Rynku Głównego, naszpikowana multimediami: ekranami parowymi, dotykowymi, hologramami… Ta nowoczesna technologia nie ma stanowić atrakcji sama w sobie, ma uzupełniać opowieść przewodnika po Podziemiach Rynku…
A przewodnik po Krakowie zabierze Państwa w świat niezwykły, świat średniowiecznego Krakowa, gdzie poczują się Państwo jak na Rynku w Krakowie w XV, XIV czy XII wieku. Podążając wystawą będziemy cofać się w czasie. Jak archeolog, który kopiąc w głąb ziemi, dokopuje się do coraz starszych znalezisk.
Będziemy świadkami awantury przekupki z ceklarzem, dowiemy się na czym wyrosła potęga średniowiecznego Krakowa, dlaczego Krakowian nazywamy centusiami :) Zgłębimy tajniki średniowiecznego prawa kupieckiego: dowiemy się czym było prawo składu, a czym zakaz handlu gościa z gościem. Chętni (i odważni ;) ) zważą się na starej wadze towarowej i dowiedzą się ile ważą kamieni, cetnarów, łutów, czy funtów. Dlaczego Rynek Główny w Krakowie jest w tym miejscu, w którym jest, a co było w tym miejscu wcześniej? O tym opowie przewodnik po Krakowie na wystawie Podziemia Rynku. Czy Tatarzy naprawdę najechali Kraków i ustrzelili hejnalistę na wieży Bazyliki Mariackiej? Jak miasto było zaopatrywane w wodę? Czym był rurmus i jak wysokie Krakowianie płacili podatki?
Będąc pod ziemią, będziemy mogli też spojrzeć w niebo oraz na dwie nierówne wieże kościoła Mariackiego z zupełnie innej perspektywy. Znajdziemy się pod fontanną - piramidą ze szkła. Na makiecie, przedstawiającej Kraków końca XV wieku zobaczymy jak dużym oraz ciasno, ale bardzo przemyślanie, zabudowanym miastem był Kraków: z kwadratowym Rynkiem Głównym, podwójnym murem obronnym, 7 bramami miejskimi, basztami obronnymi, fosą… Dowiemy sią dlaczego w niektórych miejscach w mieście jest brak zachowanych kątów prostych i jaki ma to związek z lokacją Krakowa.
Podziemia Rynku w Krakowie stawiają wiele pytań, ale przewodnik po Krakowie nie pozostawi ich bez odpowiedzi. Obiecuję i zapraszam na wspólne zwiedzanie Podziemi Rynkowych :)
Serdecznie zapraszam na wspólne zwiedzanie Muzeum Podziemia Rynku - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis